Дан Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици обележен је данас свечаном академијом у Амфитеатру факултета техничких наука, којој су присуствовали студенти, професори, бројни гости са факултета из централне Србије и Црне Горе, као и представници Српске листе.
Ректор Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици Небојша Арсић изјавио је на свечаности да се Дан Универзитета обележава у никад тежим околностима и изразио захвалност што је држава Србија гарант опстанка и останка српског народа на КиМ.
– Сви смо ми свесни кроз шта смо прошли протеклих годину дана. Сви ми који овде живимо и радимо, сви наши студенти, знају кроз какве су изазове морали да прођу да би могли да дођу да присуствују часовима, да полажу испите, а да наставници могу да обављају своје активности – рекао је Арсић.
ПОВЕЗАНЕ ВЕСТИ
Арсић је демантовао гласине о „интеграцији“ Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици и нагласио да нема никаквих планова о пресељењу Универзитета.
– Отворени смо за све оне који желе да студирају и раде на нашем Универзитету и из свих других делова наше земље и из региона. Јуче смо имали промоцију доктора наука. Они који су били присутни имали су прилику да виде да смо промовисали докторе наука из неколико држава. То показује колико је овај универзитет цењен, колико је поштован и колико улаже у образовање младих кадрова – казао је Арсић.
Помоћник министра просвете Александар Јовић истакао је да је Универзитет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици институција која је током деценија постала симбол истрајности и знања, снаге образовања и одлучности да се академске вредности очувају онда када су изложене највећим притисцима и искушењима.
– Универзитет у Приштини није само место где се стичу дипломе. Он је место на коме се обликују личности, развијају идеје и стварају генерације људи које преузимају одговорност за будућност свог народа и своје државе. Од свог оснивања до данас овај универзитет изградио је снажну академску традицију. Из његових учионица и амфитеатара потекли су бројни лекари, правници, професори, економисти, научници и уметници. Њихов рад постао је део развоја не само Косова и Метохије, већ читаве Републике Србије – истакао је Јовић.
Он је указао да је мало универзитета у Европи прошло пут који је прошао овај универзитет.
– Суочен са драматичним околностима крајем 20. века, приморан да настави рад у другим местима, у другим објектима, овај универзитет успео је да свој рад у новим условима учини таквим да се данас поносимо њиме – да увек очува континуитет образовања, научног рада и академског живота. Управо зато његова историја представља једно од најснажнијих сведочанстава о томе колико су знање и образовање отпорнији од свих пролазних околности – истакао је Јовић.
Указао је да је Универзитет место на ком се чува идентитет српског народа на Косову и Метохији.
– Овај простор Косова и Метохије није само географски појам за нас Србе, за Републику Србију. Он је много више, он је наша основа. Због тога, овај универзитет можемо рећи да баштини оно што су српски манастири на овим просторима били током средњег века – носиоци образовања, носиоци просперитета. Он повезује највредније тековине наше прошлости са изазовом будућности – навео је Јовић.
Помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Милош Терзић, који је у име Канцеларије примио Видовданско признање Универзитета, истакао је да му је велика част пошто признање долази од институције која је под сталним притиском и ударима антисрпских фактора, а која је ипак у сваком тренутку остала верна сопственој држави и народу.
Он је навео да је наш задатак да се у околностима које нисмо сами бирали боримо свим расположивим дипломатским, политичким и правним средствима да Универзитет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици опстане.
– Да наставимо сви ми овде присутни да дајемо допринос свако онолико колико може да српска држава из дана у дан буде и економски и политички и војно снажнија, јер то је гаранција опстанка и српског народа и овог универзитета на простору Косова и Метохије – указао је Терзић.
Истакао је да је борба за овај универзитет уствари борба за право српске деце да уче на српском језику, у складу са српским планом и програмом, у складу и у духу српске традиције и културе.
– Српска православна црква и Универзитет представљају два најважнија стуба опстанка српског народа на Косову и Метохији и управо су зато под највећим ударима оних који би волели да српског народа на Косову и Метохији нема. Такви врло добро знају да се народ не брани само бројем људи, већ да се брани и кроз институције тог типа које га окупљају, које га оснажују и које га образују – казао је Терзић.
Указао је да је наша обавеза обавеза да чувамо Универзитет, да га развијамо и да обезбедимо да у будућности буде светионик српских националних вредности у читавој Србији, али и шире.
– Зато, у освит Видовдана, хоћу да пошаљем поруку, ону поруку коју је по ко зна који пут послао и ректор Арсић, а то је да нема никаквог измештања овог универзитета осим у Приштину када дођу нека боља времена и да ће српска влада, српска држава, председник српске државе Александар Вучић увек бити уз српски народ на Косову и Метохији – рекао је Терзић.

