,

Мађар: Мађарска влада донела уредбу о мерама заштите због екстремних врућина

ФОТО: REUTERS/Bernadett Szabo

Мађарска влада донела је уредбу о координисаним мерама заштите због екстремних врућина у Мађарској, изјавио је данас мађарски премијер Петер Мађар.

Он је на конференцији за новинаре рекао да предводи активности на заштити становништва, уз подршку координационог тела које му помаже у раду, а које чине министри унутрашњих послова, здравља, привреде и енергетике, одбране, саобраћаја и иновација, као и главни саветник за националну безбедност, преноси МТИ.

Мађар је позвао грађане да прате информације о упозорењу на топлотни талас, да остану код куће уколико је то могуће и да посебно воде рачуна о старијим особама у свом окружењу.

Како преноси портал Индеx.ху, упозорење на високе температуре трећег степена у Мађарској биће на снази од суботе.

Директорка националног центра за јавно здравље Беатрикс Оросци изјавила је да је тренутно на снази упозорење на врућину другог нивоа, а да ће упозорење трећег нивоа бити на снази четири дана од суботе.

Према њеним речима, током тог периода, просечна дневна температура ће прећи 29 степени, а очекује се да ће температуре остати изнад 40 степени током дана.

Ово је први топлотни талас ове године, који траје четири дана, представља здравствени ризик и захтева заједничку акцију, казала је она.

Оросци је истакла да врућина значајно оптерећује мађарски здравствени систем и да је до сада примљено преко 450 пријава, а повећан и саобраћај у одељењима Хитне помоћи.

Она је нагласила да су највећем ризику били изложени најстарији и најмлађи, као и особе са респираторним проблемима и дијабетесом, бескућници и они који вежбају напољу.

БАНЕР