Светски дан рода обележава се данас, у новосадској колонији рекордних 75 гнезда

ФОТО: TANJUG/ Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije/ Nenad Mihajlović

Светски дан рода обележава се данас, а Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) тим поводом је саопштило да највећа колонија белих рода у Србији и једна од највећих у Европи наставља да расте на недовршеном објекту поред ауто-пута у Новом Саду и ове године броји 75 активних гнезда.

На остацима бетонског објекта поред ауто-пута у Новом Саду јуче је завршено снимање и картирање колоније белих рода (Цицониа цицониа), током којег је утврђено присуство чак 75 активних гнезда, а тај природни феномен представља највећу колонију белих рода у Србији и једну од највећих икада забележених у Европи.

Према доступним подацима, већа је само колонија у граду Алфаро на северу Шпаније, где је забележено око 120 гнезда.

Развој новосадске колоније прати се од 2014. године када је на бетонској конструкцији недовршене зграде пронађено прво гнездо и од тада број рода непрестано расте, претварајући ову необичну грађевину у јединствено уточиште за једну од најпрепознатљивијих птица Србије.

Очекује се да ће од краја јуна до средине јула колонију напустити готово 300 младунаца, који овде стасавају пред своје прво велико путовање ка зимовалиштима у подсахарској Африци.

Како наводе, дужина селидбеног пута који роде пређу је око 12.000 километара у једном смеру, а док то дуго и исцрпно путовање траје, роде бивају изложене разним опасностима, па често и страдају.

ФОТО: TANJUG/ Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije/ Nenad Mihajlović

Указују да су роде угрожене услед губитка повољних влажних и травних станишта, криволова, те судара и кратких спојева са електричним водовима, а младе роде су нарочито угрожене, јер се не враћају у своје гнездилиште у прве две године, односно док не достигну полну зрелост.

Током те две године оне углавном лутају по Африци, само једна од 10 младих рода успева да се врати на место излегања након три године.

ФОТО: TANJUG/ Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije/ Nenad Mihajlović

Урош Стојиљковић из ДЗППС-а каже да је обавеза свих да се ова колонија у Новом Саду очува као велика природна вредност.

– Фасцинантан призор толиког броја белих рода у гнездима на једном месту постаје још фасцинантнији када знамо колики пут роде прелазе да би се овде гнездиле и које све опасности избегну оне које успешно дођу – поручио је Стојиљковић.

Додао је колонија од 75 гнезда показује колико је природа способна да се прилагоди човеку, али и колико је човек дужан да сачува оно мало природних станишта која су јој преостала.

БАНЕР