,

Вучић отворио аутопут од Адрана до Прељине: Путарина бесплатна до 1. јула, саобраћај сутра од 9 сати

ФОТО: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ

Део ауто-пута од Адрана код Краљева до Прељине код Чачка, на Моравском коридору, данас је свечано отворен, а отварању је присуствовао председник Србије Александар Вучић, као и представници Владе и извођача радова.

Ова деоница ће за саобраћај бити пуштена сутра ујутро у 9 часова, а путарина се неће наплаћивати до 1. јула.

У аутобусу, који је кренуо од Прељине ка Адранима, са председником Вучићем били су и министри Синиша Мали, Александра Софронијевић и Братислав Гашић, као и амбасадор Турске Илхан Сајгили, отправник послова амбасаде САД Александар Титоло, отправник послова амбасаде Велике Британије Доминик Отвеј, директор Коридора Србије Александар Антић, директор Путева Србије Зоран Дробњак и представници извођача америчко – турског конзорцијума „Бецхтел-Енка“.


Вучић се обратио и Опланићима

Председник Вучић изјавио је да ће на скупу „Србија, једна породица“ који ће бити одржан сутра почети изградња нових путева уједињења и позвао све да дођу на скуп, истичући да су добродошли у Београду.

– Да им кажем једно велико хвала за све што чине за нашу државу, а нама меморандуми нису потребни, за нас је Устав светиња, знамо шта је Србија и чуваћемо и штитити је увек – истакао је Вучић.

ФОТО: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ

Додао је да ће се, када се заврши још 12 километара ауто-пута од Адрана до Врбе, кренути се у изградњу ауто-пута према Ушћу, Рашки, Новом Пазару.

– Хоћу да поздравим и нашу браћу Бошњаке и све Србе који живе на Косову и Метохији, посебно у севернокосовским општинама, зато што ће им бити много лакше да дођу до свог дома – рекао је Вучић.

Наводећи да су последњих годину и по дана неки покушали да поделе породице, друштво и да униште државу, Вучић је истакао да је захвалан свим грађанима који нису дали да им држава буде уништена.

– Ми њима нећемо да се светимо. Једино што хоћемо, то је да будемо заједно, да будемо уједињени и да заједнички градимо будућност наше земље – казао је Вучић.

Честитајући Краљеву, Чачку и целој Србији на новој деоници ауто-путу која је данас отворена, Вучић је поручио: „Живела наша најлепша Србија. И да их победимо, да их победимо убедљивије него икада. До коначне победе. Живела Србија.“

Обраћање председника у Опланићима било је више пута прекидано скандирањем „Косово је срце Србије“, „Србија побеђује“, „Ацо, Србине“.

Вучић стигао у Опланиће код Краљева, дочекао га велики број мештана и Срби са КиМ

Председник је стигао у Опланиће након свечаног отварања нове деонице Моравског коридора од Адрана до Прељине.

Вучића је дочекао велики број грађана, међу којима и Срби који су јутрос кренули са Косова и Метохије за Београд, како би присуствовали скупу “Србија једна породица” који ће бити одржан сутра.

ФОТО: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ

Вучића су дочекали и и министар за јавна улагања Дарко Глишић и председник општине Краљево.

Од Београда до Краљева за сат и 15 минута

Председник је изјавио да ће отварањем нове деонице у оквиру Моравског коридора, од Адрана код Краљева до Прељине код Чачка бити повезани људи из три округа – Браничевског, Рашког и Моравичког и истакао да ће се од Београда до Краљева сада стизати за сат и 15-20 минута.

– Чачак има неких 110.000 људи. Краљево – исте величине, отприлике су Чачак и Краљево. Крушевац је већи и од Краљева и од Чачка. Имате између, увезане Ћићевац, Варварин, близу су Александровац и Брус, Трстеник и Врњачка Бања су директно на Моравском коридору – рекао је Вучић приликом вожње аутобусом новоотвореном деоницом Моравског коридора.

Истакао је да ће се сада од Београда до Краљева стизати за сат и 15-20 минута, а да се некада путовало по два и по сата.

ФОТО: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ

Председник је истакао да морамо да наставимо да радимо и градимо.
На питање да наброји колико је километара ауто-путева изграђено, Вучић је рекао да не може прецизно да се сети и да наброји све што се ради.

– Сада завршавамо брзу саобраћајницу Шабац-Лозница. Завршавамо, што је стварно важно за Срем, али и за Републику Српску и за, рекао бих, и Босну и Херцеговину, Кузмин-Сремска Рача. Ради се убрзано Београд-Зрењанин. Напали смо веома озбиљно око Сомбора и Бачког Брега „Смајли“. Завршавамо и отварамо ускоро нових 26 километара на траси према Голупцу, такозвани Источни коридор. Ускоро ће да крене према Рашки и Пазару. Такође, према Ариљу и Ивањици са друге стране, од Пожеге према Ариљу и Ивањици, преко Котромана до Сјенице, односно Дуге Пољане – навео је Вучић.

Моравски коридор до краја године

Председник је изјавио да ће цео Моравски коридор од Појата до Прељине, са преосталих 12 километара ауто-пута, бити завршен пре краја године.
Вучић је рекао да ће саобраћај на новој деоници од Прељине до Адрана, у дужини од 28,71 километар, кренути сутра ујутру у 9.00 сати, а да се путарина неће плаћати до 1. јула.

ФОТО: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ

– Ја сам веома срећан што нико није ни тражио, нико није ни сањао да изградимо ауто-пут до Краљева. О томе се чак није ни причало. Причало се некада за ауто-пут до Чачка, никад се ништа није делало, радило, али за Краљево се није чак ни причало. Ово је нова историја – рекао је Вучић током вожње аутобусом новом деоницом.

Нагласио је да је од 1945. године до 2013. урађено укупно 596 километара ауто-путева и брзих саобраћајница, а да је ова власт од тада урадила 651 километар, као и да је још 435 км у изградњи.

Саобраћај на аутопуту од сутра у 9 часова

Председник Вучић изјавио је да ће деоница Моравског коридора од Прељине до Адрана за саобраћај бити пуштена у саобраћај сутра ујутру од 9 часова и да се путарина на тој деоници неће наплаћивати до 1. јула.

ФОТО: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ

Вучић је, током вожње аутобусом од Прељине до Адрана, рекао да се у вези Моравског коридора уговарало још у време када је Зорана Михајловић била министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, а да је прво отворена деоница 2023. године до Макрешана.

– Настављали смо деоницу по деоницу да отварамо. Али ово иде брзо и ово је стварно врхунски ауто-пут – истакао је Вучић.

Поручио је свим Бошњацима, али и Србима који живе и на Косову и Метохији и у Рашки, у Новом Пазару, Ваљеву, Ушћу, да ће, чим се заврши још 12 километара од Адрана до Врбе, што ће бити пре краја године, од пролећа кренути да се гради брза саобраћајница до Јариња.

– Договорили смо коначно то око заштићене зоне Студенице и све друго да то урадимо, то ће драматично да приближи Пазар, Рашку, сва места од Богутовачке бање до Матарушке бање Београду, али и Јариње – истакао је председник Вучић.

ФОТО: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ

Реч је о деоници аутопута од петље Адрани до петље Прељина у дужини од 28,71 километар.

Време путовања од Београда до Краљева, повезаним аутопутем „Милош Велики“ и Моравским коридор, преко Прељине, сада ће бити сат и 15 минута.
Моравски коридор укупно ће бити дуг 112,37 км и повезаће Појате и Прељину односно Расински, Рашки и Моравички округ и у току су радови на изградњи последње деонице од Врбе до Адрана у дужини око 12 км.

Аутопут се гради за рачунску брзину од 130 километара на час, са ширином од укупно 30 метара, што је за скоро два метра шире од осталих аутопутева у Србији, чиме ће се обезбедити додатни комфор и повећати безбедност одвијања саобраћаја.

Моравски коридор је први дигитални коридор у Србији, који омогућава брзу и поуздану размену информација, у циљу безбедног одвијања саобраћаја.
Нови аутопут значајно доприноси развоју локалних општина и средина кроз које пролази, и представља огромну шансу за домаћу привреду и индустрију.

У априлу 2023. године, пуштена је у саобраћај деоница од Појата до Макрешана, а у децембру 2023. године од Макрешана до Крушевца (Кошеви).
Затим је у децембру 2024. године пуштена деоница од Крушевца (Кошеви) до Врњачке Бање, а у децембру 2025. године за саобраћај је отворена и деоница Врњачка Бања – Врба дужине 14 км.

Са отварањем деонице од Краљева до Чачка дужине 28,7 км биће отворено укупно 100,34 км Моравског коридора.

На деоници Краљево – Чачак (Адрани – Прељина), дужине 28,71 км изграђена је денивелисана раскрсница „Адрани“, која омогућава везу Моравског коридора са постојећим држаним путем ИБ реда 22 ( Ибарска магистрала), као и денивелисана раскрсница Чачак Исток (нова Прељина), која омогућава везу Моравског коридора са постојећим државним путевима ИБ 22 (Ибарска магистрала) и ИБ 23 (Прељина-Чачак-Пожега).

Такође, изграђен је део денивелисане раскрснице „Катрга“, која ће повезивати Моравски коридор са будућом брзом саобраћајницом Гружански коридор и Ибарском магистралом.

На овој деоници изграђено је 16 мостова, четири надвожњака и седам подвожњака.

Такође, на овом делу аутопута изграђена су два објекта хидротехничког уређења Западне Мораве (Објекат 17 и Објекат 18), укупне дужине 25,25 км, као и 4,85 км локалних путева.

У оквиру пројекта изградње Моравског коридора изводе се и радови на хидротехничком уређењу реке Западна Морава, у дужини од око 60 км, чиме се аутопут штити од великих вода Западне Мораве, али се повећава и степен заштите од поплава околног подручја, што има значајан позитиван ефекат на становништво и привреду овог подручја.

Добробит изградње директно ће осетити становници Ћићевца, Варварина, Крушевца, Трстеника, Врњачке Бање, Краљева и Чачка, кажу у Коридорима Србије.

БАНЕР