,

Канада заинтересована за развој стелт ловца шесте генерације

ФОТО: AeroStrike/Shutterstock

Канадски министар одбране Дејвид Мекгинти изјавио је да је са јапанским колегом Шинџиром Коизумијем разговарао о Глобалном програму борбеног ваздухопловства (GCAP), пројекту развоја борбеног авиона шесте генерације који тренутно спроводе Јапан, Велика Британија и Италија.

Мекгинти је навео да га је програм, који је описао као „обећавајућу иницијативу“, додатно заинтересовао након разговора са јапанским министром у Токију, пренео је Ројтерс.

GCAP је покренут 2022. године са циљем да до 2035. развије нови стелт борбени авион, а воде га британски „BAE Systems“, јапански „Mitsubishi Heavy Industries“ и италијански „Leonardo“.

Мекгинти је рекао да је Канада „заинтересована да сазна више“ о пројекту и да ће информације пренети свом тиму ради даље анализе.

Поједини званичници у Италији и представници компаније „Leonardo“ раније су као потенцијалне будуће партнере или посматраче помињали Канаду, Саудијску Арабију и Немачку, иако би свако проширење ГЦАП-а захтевало сагласност постојећих чланица.

GCAP се сматра једним од два кључна западна програма развоја борбених авиона шесте генерације, заједно са америчким пројектом „Next Generation Air Dominance“ (NGAD).

Европски конкурентски пројекат „Future Combat Air System“ (FCAS), који су развијале Француска, Немачка и Шпанија, суочио се са озбиљним проблемима након несугласица између компанија „Ербас“ и „Дасо“ авијација.

БАНЕР