Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас, поводом саопштења Проширеног ректорског колегијума Универзитета у Београду, да се он не меша у рад Универзитета у Београду и истакао да гледа у будућност као и да жели да омладина Србије добије боље универзитете и да иде у корак са својим колегама из Европе и света.
– Наш је посао да бринемо о својој деци и наставићемо то да радимо у складу са законом, у складу са Уставом – рекао је Вучић за ТВ Информер наводећи да ту у питању и да ли хоћемо да се изборимо за поштовање принципа конкуренције или не.
Вучић је рекао и да се у том саопштењу види да су њима битне само фотеље, а не и добробит студената.
ПОВЕЗАНЕ ВЕСТИ
– Нико за то саопштење није ни гласао, али није то много важно. И да су гласали, изгласали би. То ми само говори да смо на правом путу, то ми недвосмислено говори да смо погодили у срце, јер очигледно је да они који су навикли да раде мало или нимало, желе по сваку цену да чувају своје привилегије и своје фотеље, а да не желе добро ни нашој деци, нашој будућности, да не желе добро ни нашим студентима – рекао је Вучић за ТВ Информер.
Указао је да је та данашња седница заказана да би се студентима ускратила права, а да он жели да младост Србије буде образована и да иде у корак са светом.
– То је питање хоћемо ли да се изборимо за поштовање принципа конкуренције или не, хоћемо ли да имамо образовану младост, хоћемо ли моћи да идемо у корак са светом и што се тиче најновијих технологија, или ћемо да останемо у 1996. и 1997. години отприлике, када су ти професори у 70 одсто случајева шетали по београдским улицама и још замишљају да су ту да би ослобађали некога од нечега, а не да пруже образовање нашој деци. И посебно је занимљиво што је велики део њих успео у томе да обезбеди иностране факултете за своју децу, али никако не би желео да то обезбеди за другу децу – рекао је Вучић.
Додао је да чланови тог ректорског колегијума нису на легитиман начин изабрани, за разлику од њега.
– Посебно је занимљиво да они нама говоре да, иако ја представљам део извршне власти и једини сам легитимно изабран, за разлику од њих који никада нису на легитиман начин изабрани, можда легалан, али не легитиман и никада нису стекли легитимитет кроз подршку већег или значајнијег броја људи, дакле, да нам одређују шта можемо да чинимо и радимо у политици, али да ми ваљда, иако имамо сва Уставом и законом загарантована права, немамо право да се мешамо у оно што је делокруг њиховог рада. Дакле, овим су ми указали на то што би требало да учинимо и верујем да ће, ако не ова Влада, нека следећа Влада у сваком случају умети да уради то што је посао, имати довољно храбрости да се суочи са свим овим притисцима – рекао је Вучић.
Истакао је да су то беспризорни притисци који долазе са политичког крила Београдског универзитета.
– Ми то тако разумемо, то су радили годину и по дана, настављају исти посао да раде и наше је да се томе супротставимо – рекао је Вучић.
Одговарајући на питање да прокоментарише критику ректорског колегијума усмерену на најављене реформе у високом образовању, Вучић је рекао да се он не меша у рад Универзитета у Београду и да он мисли најбоље за српску омладину.
– Законе у овој земљи доносе народни посланици. Различити људи имају активну легитимацију за предлагање закона. Дакле, обично Влада шаље предлоге закона, али то могу да раде народни посланици, под одређеним процедурама могу и други људи. Дакле, зна се ко има активну легитимацију за подношење нацрта закона Влади, односно у форми предлога закона Народној скупштини. Тако да они, наравно да нису у праву и то није никакво мешање у рад Универзитета у Београду, нити им ја говорим како и на који начин би Универзитет у Београду требало, не знам шта да чини и кога да изабере – рекао је Вучић.
Проширени ректорски колегијум Универзитета у Београду саопштио је раније данас да изражава протест поводом најављених измена система високог образовања и Закона о високом образовању, које се, како наводе, у јавности представљају без стручне расправе, без консултација са универзитетима и како тврде, „у атмосфери отвореног политичког обрачуна са академском заједницом“.
У саопштењу након седнице Колегијума се тврди да председник Републике будућност високог образовања користи као средство политичког обрачуна са државним универзитетима који су, како наводе „темељ образовног, научног и технолошког развоја земље“ и додаје да је то недопустиво.
У саопштењу тврде и да се УБ данас налази међу најбољим универзитетима света и водећим европским универзитетима по запошљивости својих дипломираних студената.
Проширени ректорски Колегијум сматра и да свака реформа мора имати за циљ јачање, а не слабљење институција које остварују међународно признате резултате и позива надлежне државне органе да „одустану од једностраних потеза који се тичу будућности високог образовања у Србији“.

