Амерички Стејт департмент саопштио је данас да очекују да у јуну оде Кристијан Шмит, као и да очекују да нови високи представник буде изабран до краја месеца.
Стејт департмент је за агенцију Фена навео да се у јавности очекивало да ће на састанку ПИК-а, одржаном почетком јуна, бити изабран нови високи представник с циљем да се обезбеди стабилност БиХ.
Како се наводи делегација САД-а настојала је да постигне консензус око заједничке визије и италијанског кандидата који поседује одговарајуће квалификације, преноси РТРС.
ПОВЕЗАНЕ ВЕСТИ
Истиче се да су САД констатовале неуспех европских партнера да постигну консензус око европског кандидата и да су разочаране што су те поделе спречиле ПИК да испуни свој задатак и изабере новог високог представника.
– Као што је наведено у његовом обраћању Савету безбедности Уједињених нација, очекујемо да Шмит у јуну напусти дужност. Такође, очекујемо да нови високи представник преузме дужност до краја јуна. САД настављају да подржавају Дејтонски мировни споразум и територијални интегритет БиХ – наводи се у саопштењу Стејт департмента.
Седница Управног одбора ПИК-а, требало би да буде одржана крајем јуна.

