,

Северна Кореја пустила у рад нови разарач „Чо Хјон“ од 5.000 тона

ФОТО: STR / AFP / Profimedia

Северна Кореја је пустила је данас у рад нови разарач од 5.000 тона „Чо Хјон“, а лидер те земље Ким Џонг Ун је изјавио да ће борбене способности морнарице бити ојачане до нивоа „вредног сваког дивљења“.

Церемонија је одржана након што је Сјеверна Кореја представила ратни брод у априлу
прошле године у настојању да ојача поморску моћ земље, преноси агенција Јонхап и додаје да је „Чо Хјон“ тестиран неколико месеци пре него што је пуштен у рад.

Ким је рекао да разарач поседује „најсавршеније, најкомплексније оперативне и борбене способности“.

„Борбене способности наше морнарице ће да расту и да буду вредне дивљења“, рекао је он.

Рекао је да је раније морнарица била најслабија тачка војске, али да су се сада ствари промениле.

„Распоређивање разарача је стратешки курс од кључне важности. То ће да ојача нуклеарни одвраћајући потенцијал земље и да омогући разноликије и ефикасније деловање њених нуклеарних снага. Програм опремања морнарице нуклеарним оружјем непогрешиво следи планирани курс“, рекао је он.

Ким је најавио пуштање у рад још један разарач – Канг Кон, као и стратешке ратне бродове од 10.000 тона један за другим.

БАНЕР