Министар културе Никола Селаковић потписао је пет уговора у укупном износу од 17.025.000 динара за подршку културном наслеђу и савременом стваралаштву Александровца.
Највећи износ – 15 милиона динара, опредељен је у оквиру програма „Градови у фокусу“ уговором који је потписан са председницом општине Александровац Јеленом Пауновић, наводи се у саопштењу Ministarstva културе.
Средства из програма „Градови у фокусу“ намењена су за наставак модернизације мултифинкционалне сале у Дому културе „Милосав Буца Мирковић“.
Селаковић је навео да је Министарство културе претходне и ове године издвојило 30 милиона динара за реконструкцију велике биоскопско-позоришне сале у Дому културе.
— Прошле године заменили смо подове и седишта, а ове године ћемо у потпуности променити звучну и сценску технику, заменити завесу и створити услове да се в наредне две подфазе у потпуности реновира велика биоскопско-позоришна или мултифункционална сала — рекао је Селаковић.
Додао је да ће Министарство културе помоћи и набавку концертног клавира за ову салу.
ФОТО: TANJUG/MINISTARSTVO KULTUREСелаковић је нагласио да култура не сме да буде и да није резервисана само за велике градове, а да је Дом културе у Александровцу највећи заједнички пројекат Министарства и општине, али не и једини.
— Наши партнери су и Завичајни музеј у Жупи, Музеј винарства и виноградарства и Народна библиотека која ће ове године добити дечије одељење, тако да ће најмлађи читаоци имати свој посебни део у коме ће моћи да читају своје прве књиге, да се упознају с јунацима наше и светске књижевности и да заволе књигу као својеврстан вид чувара памћења и упознавања великих и страних култура и цивилизација — казао је Селаковић.
Навео је да Министарство културе још увек није спровело све конкурсе на којима учествују установе културе из Александровца тако да износ опредељен овим уговорима још увек није комплетан.
Подсетио је да се конкурс „Градови у фокусу“ организује од 2016. године на предлог тадашњег председника Владе, а данашњег председника Републике Александра Вучића.
Према његовим речима, до сада је кроз конкурс „Градови у фокусу“ уложено две милијарде и 380 милиона динара, а многи домови културе су потпуно ревитализовани и обновљени.
ФОТО: TANJUG/MINISTARSTVO KULTURE— Отворене су многе библиотеке, музеји, опремљени су бројни архиви и биоскопи. Од прошле године, Александровац се сврстава у ред градова и општина које су кроз ‘Градове у фокусу’ добиле нешто добро за своју културу и своју културну инфраструктуру — рекао је Селаковић којем је уручено признање за допринос обогаћивању културне сцене општине Александровац.
Осим средстава опредељених кроз програм „Градови у фокусу“, потписани су уговори којима је опредељено милион динара Историјском институту Београд за археолошко ископавање Цркве Урошевице у селу Ботурићи код Александровца, док је 800.000 динара намењено Завичајном музеју Жупе Александровац за пројекат–кампању „Четири милиенујима таме: почетак истраживања металодобних локалитета у Жупи Александровачкој (локалитет Парчин Поље у Парчину)“.
Такође, 885.000 динара опредељено је за Народну библиотеку Александровац за културну оазу за најмлађе, а 340.000 динара Музеју винарства и виноградарства за унапређење услова за рад специјалне библиотеке са читаоницом.

