,

САД: Наредна рунда преговора Либана и Израела од 23. до 25. јуна у Вашингтону

ФОТО: Shutterstock/Erman Gunes

Наредна рунда либанско-израелских преговора одржац́е се од 23. до 25. јуна у Вашингтону, саопштио је Стејт департмент након телефонског разговора америчког државног секретара Марка Рубија и либанског председника Џозефа Ауна.

Током разговора Рубио је „поновио потребу за разоружавањем“ Хезболаха и поново потврдио америчку „подршку напорима владе у Бејруту да створи потпуно суверену либанску државу која је у миру са свим својим суседима“, навео је портпарол Стејт департмента Томи Пигот у саопштењу, преноси Ројтерс.

Четврта рунда преговора између Израела и Либана одржана је почетком јуна у Вашингтону, а данас је високи израелски званичник изјавио да између Израела и либанске милитантне групе Хезболах ступа на снагу прекид ватре, под условом да Хезболах не нападне Израел.

Претходно је један високи амерички званичник рекао за Ројтерс да су Израел и Хезболах постигли договор о прекиду ватре који је требало да ступи на снагу данас у 16 часова по локалном времену.

Иако потписани меморандум о разумевању постигнут између САД и Ирана укључује и обуставу офанзивних дејстава у Либану, Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) су раније данас наставиле операције усмерене на припаднике и инфраструктуру Хезболаха на југу земље.

Према речима либанског председника Џозефа Ауна, у израелским нападима на југу и истоку Либана убијено је најмање 18 људи, укључујући жене и децу.

БАНЕР