Генерални секретар НАТО-а Марк Руте састаће се данас у Белој кући са председником Сједињених Америчких Држава Доналдом Трампом, пред самит НАТО-а заказан за 7. и 8. јул у Анкари.
Трамп је последњих месеци критиковао НАТО због, како сматра, недовољне подршке америчким акцијама на Блиском истоку и више пута доводио у питање обим америчких обавеза према савезу.
Амерички министар одбране Пит Хегсет прошле недеље је најавио шестомесечну ревизију распоређивања америчких трупа у Европи, што би могло да доведе до смањења броја војника, пренео је Ројтерс.
Руте, који од ступања на дужност настоји да очува јединство савеза и одржи блиске односе са Трампом, рекао је да ће председнику пренети податке о повећаном ангажовању европских савезника и расту издвајања за одбрану.
— Стотине америчких авиона полетеле су из база широм Европе како би подржале америчке операције, а савезници повећавају улагања у одбрану — рекао је Руте у интервјуу за Фокс њуз.
ПОВЕЗАНЕ ВЕСТИ
Портпаролка НАТО-а Алисон Харт саопштила је да ће предстојећи самит бити фокусиран на спровођење прошлогодишњих обавеза савезника, укључујући повећање војних издвајања, јачање одбрамббене индустрије и наставак подршке Украјини.
На прошлогодишњем самиту лидери НАТО-а су подржали план да државе чланице у наредној деценији издвајају пет одсто бруто домаћег производа за одбрану и повезане безбедносне потребе.

