,

Још једна држава окреће леђа Хагу: Нигер излази из МКС-а

ФОТО: Shutterstock/Vitalii Vitleo

Власти Нигера обавестиле су генералног секретара УН Антонија Гутереша о одлуци да земља иступи из Међународног кривичног суда (МКС). Афричка држава ће формално напустити Суд у јуну 2027. године, наводи се у документу УН.

„Одлука о иступању донета је зато што је ова институција коришћена супротно својој намени и претворила се у инструмент политичког деловања, иако је некада уливала велику наду народима који теже миру и правди“, наводи се у образложењу које је Нигер упутио УН.

Гутереш је 18. јуна прихватио обавештење власти Нигера. У документу од 22. јуна наводи се да ће одлука ступити на снагу 18. јуна 2027. године. Према Римском статуту, свака држава може иступити из МКС-а упућивањем обавештења генералном секретару УН, а одлука ступа на снагу годину дана након пријема обавештења, осим ако није наведен каснији рок.

Према подацима УН, намеру да напусте МКС раније су изразиле Јужна Африка, Бурунди, Гамбија, Филипини, Мађарска и Нигер. Међутим, Јужна Африка, Гамбија и Мађарска су касније повукле своја обавештења и остале чланице Суда.

У септембру 2025. године Буркина Фасо, Мали и Нигер, чланице Конфедерације држава Сахела, објавиле су да напуштају МКС, наводећи да је та одлука део њихове тежње ка „потпуном учвршћивању суверенитета“.

МКС је основан на основу Римског статута из 1998. године. Није део система УН и одговоран је искључиво државама које су ратификовале Статут. Међу земљама које нису чланице Суда налазе се Русија, Сједињене Америчке Државе и Кина.

БАНЕР