,

Иран неће моћи да наплаћује пролаз кроз Ормуски мореуз?

ФОТО: Alex Brandon/REUTERS

Амерички државни секретар Марко Рубио изјавио је данас да Иран неће моћи да наплаћује пролаз кроз Ормуски мореуз у оквиру било каквог коначног споразума са Сједињеним Америчким Државама.

Он је оценио да би такав аранжман био супротан међународном праву, преносе медији. Рубио је то изјавио по доласку у Абу Даби, прву станицу своје турнеје по земљама Персијског залива које су биле погођене иранским одговором на америчке и израелске нападе.

Он би сутра требало да се састане са лидерима Уједињених Арапских Емирата, након чега ће отпутовати у Кувајт, а потом у Бахреин на састанак Савета за сарадњу арапских земаља Персијског залива, у настојању да умири америчке савезнике после потписивања почетног споразума између САД и Ирана прошле седмице, наводе медији.

Катар и Пакистан објавили су у понедељак заједничко саопштење у којем су навели да су се разговори делегација Сједињених Америчких Држава и Ирана у Швајцарској одвијали у позитивној и конструктивној атмосфери, као и да ће се технички разговори о свим питањима наставити до краја недеље у швајцарском планинском одмаралишту Биргеншток.

Делегације на високом нивоу договориле су се о путу ка постизању коначног споразума у року од 60 дана, наводи се у саопштењу.

Стране су се договориле и о оснивању тела за решавање сукоба, како би се осигурало поштовање прекида војних операција у Либану, где је у току сукоб Израела и милитантне либанске групе Хезболах, коју подржава Иран.

Пета рунда преговора између Либана и Израела под покровитељством САД почела је у Стејт департменту у Вашингтону, а либански председник Џозеф Аун изразио је наду да би ови разговори могли да буду „одлучујући“, пренела је ННА.

БАНЕР